дійсний акредитований член Європейської асоціації поведінкових та когнітивних терапій

"Як вибирати психотерапевта?"

5 ПОРАД

Коли ми потерпаємо на той чи інший розлад, то звичайно ми шукаємо найкращий метод лікування, який може дати у найшвидший період найбільш високий терапевтичний результат. Оскільки “на ринку” пропонується багато методів лікування, а час і кошти є обмежені, ми потребуємо допомоги у виборі найоптимальнішого підходу. У багатьох розвинених західних країнах, щоби допомогти пацієнтам з вибором найоптимальнішого методу терапії, а державі і страховим компаніям з найоптимальнішою інвестицією коштів, науковими закладами проводяться ретельні наукові дослідження, які дозволяють неупереджено оцінити ефективність того чи іншого методу терапії. На основі результатів цих досліджень формуються протоколи, які є по суті рекомендацією з вибору тих чи інших терапевтичних втручань при тій чи іншій проблемі. Для прикладу у Великобританії при міністерстві охорони здоров`я функціоную Національний інститут клінічної майстерності (NICE), експерти якого неупереджено аналізують результати досліджень ефективності лікування того чи іншого розладу тим чи іншим методом,  і відповідно розробляють клінічні протоколи для лікування – і ці протоколи є рекомендацією з вибору належних втручань як для фахівців, так і для пацієнтів. Ознайомитися з протоколами терапії найбільш поширених психічних розладів розроблених вищезгаданим Британським інститутом NICE ви можете на сайті цього закладу (англійською). 

При багатьох психічних розладах когнітивно-поведінкова терапія є методом вибору, або принаймні одним з методів першого вибору – і це відображено як у протоколах NICE, так і у багатьох інших рекомендаціях фахових товариств. Це стосується і усіх розладів тривожних розладів, депресії, постравматичного стресового, розладів харчової поведінки та багатьох інших. Звісно, не один метод КПТ є ефективним методом терапії, інші методи – для прикладу EMDR, інтерперсональна терапія, сімейна та інші мають також своє місце у лікуванні тих чи інших розладів. 

Тому вибираючи психотерапевта, важливо насамперед знати, чи він володіє методом психотерапії, який є рекомендований протоколами саме при вашому розладі. А тому спершу вам важлива точна діагностика ваших проблем, яку зазвичай робить лікар-психіатр. Важливо усвідомлювати, що сучасна психотерапія охоплює понад сотню різних підходів і не усі вони є досліджені, не усі рівноефективні – тому порада №1 – вибирайте спершу метод, який має доведену ефективність щодо вашої проблеми. І як уже згадувалося, КПТ є у багатьох випадках саме цим методом. Попри те, що особа терапевта є дуже важливою у терапії, твердження, що ефективність терапії залежить більше від особистісних характеристик терапевта, аніж його підходу, є міфом, спростованим науковими дослідженнями. Звісно, особистість терапевта і якість терапевтичного стосунку є важливою основою ефективної психотерапії, втім метод лікування теж відіграє важливу роль!

Порада №2 – вибирайте психотерапевта, який володіє даним методом на належному рівні. Психотерапевтична освіта в Україні є дуже різної якості і те, що людина “вивчала той чи інший метод” і має сертифікати, ще зовсім не означає, що вона володіє методом на належному клінічному рівні. Психотерапія є дуже непростим процесом і вимагає високого рівня фахової майстерності, тому Український інститут КПТ, вболіваючи за якість психотерапевтичної допомоги в Україні, ставить високі стандарти до акредитації когнітивно-поведінкових терапевтів, які грунтуються на Європейських вимогах до освіти у КПТ. Тож ми рекомендуємо вибирати насамперед психотерапевтів, які є акредитованими терапевтами – і дуже сподіваємося, що уже в найближчому майбутньому кількість таких фахівців в Україні буде значно більшою, ніж на даний момент. Попри те, що здавалося б неефективна психотерапія є “нічим страшним” і немає “симптомів побічної дії” – насправді найсерйознішим негативним наслідком нефахової некомпетентої психотерапії є втрата довіри пацієнту до методу чи до психотерапевтичної допомоги загалом, що може призвести до того, що у майбутньому потребуюча саме такої форми допомоги особа не скористає нею, а відповідно втратить шанс на зцілення, на покращення якості життя…

 Порада №3 – зважайте на наявність досвіду праці з даного роду проблемою, наявність додаткової спеціалізації у даній сфері. Бо акредитаційний сертифікат означає радше “загальну компетентність” у методі, а насправді поле психотерапевтичної праці дуже широке, і, як і у медицині є фахівці широкого спектру до поширеного роду проблем (як-от сімейний лікар), але є і проблеми, які вимагають вузької спеціалізації (як-от нейрохірург). У схожий спосіб у психотерапії є галузі, що вимагають додаткової освіти для здобуття спеціалізації у даній сфері (наприклад, робота з комплексним посттравматичним стресовим розладом), досвіду та супервізій щодо окремих галузей сфери психічного здоров`я. 

Порада №4 у виборі психотерапевта – зважайте на інші фактори:  приналежність до фахових товариств, наявність необхідних ліцензій, відгуки інших пацієнтів про даного терапевта і т.п. – бо це справді дуже важливий вибір, ви вибираєте гіда до подорожі, яка дуже важлива для вашого зцілення, для вашого майбутнього життя – і вам важливо зробити добрий вибір…

І останнє (порада №5) – коли ви уже вибрали терапевта і почали подорож – зважайте на власне враження: чи особа вас розуміє, чи вам вдається побудувати належні партнерські стосунки, чи ви розумієте суть дороги зцілення, чи ви бачите очікуваний ефект і т.д.

Тож бажаємо вам успіху як в пошуку терапевта, так і на дорозі змін!

(текст люб’язно надано з вебсайту Українського інституту КПТ, (с) УІКПТ) 

Контакти секретаріату УАКПТ:

79011, м. Львів

вул. Свєнціцького 17, офіс 043

e-mail: uacbt.org.ua@gmail.com

Copyright © 2017      УКРАЇНСЬКА АСОЦІАЦІЯ КОГНІТИВНО-ПОВЕДІНКОВОЇ ТЕРАПІЇ.